• دسته‌بندی نشده
  • 0

بررسی آثار به جای مانده از سلطان محمد یزدی در فرهنگستان هنر

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در آخرین نشست شورای علمی همایش «سلطان محمّد معمار یزدی» كه به بررسی و اعلام نظر نهایی دربارۀ مقالات رسیده به دبیرخانه این همایش اختصاص داشت، اعضاء نظر نهایی خود درباره مقالات رسیده به دبیرخانه را عنوان كردند و به انتخاب سخنرانان و چگونگی ارائه مقالات پرداختند.

در این نشست مهدی مكی‌نژاد، عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر و دبیر علمی همایش «سلطان محمد معمار يزدی» به همراه ‌‌زهره بزرگمهری، فریبا كرمانی، سیدمحمدعلی گلاب‌زاده‌، سید مجید هاشمی، سلمان نقره‌كار‌، اعضای شورای علمی این همایش و الهام فتاحی دبیر اجرایی آن حضور داشتند.

سلطان محمد معمار یزدی از نام‌‌آوران و سرآمدان فنّ و هنر معماری ایرانی در اوایل قرن یازدهم هجری است که طراحی مجموعۀ بزرگ گنجعلیخان کرمان در دورۀ صفویّه به نام وی ثبت شده و بر اساس طراحی او پاگرفته و توسعه یافته است. این مجموعه شامل میدان،‌ کاروانسرا، حمّام، ‌مسجد،‌ آب‌انبار، ضرّابخانه،‌ چهارسوق و بازار است که هر یک از این بناها دورنمایی از شگفتی‌ها و راز و رمزهای معمارانه را جلوه‌گر ساخته است. این معمار بزرگ، تسلّطی تمام و کمال بر انواع فنون معماری ایرانی و نیز مقرنس‌سازی‌، رسمی‌بندی و یزدی‌بندی داشته است .

گفتنی است، فرهنگستان هنر با همکاری سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و علمی کرمان، همایش «سلطان محمد معمار یزدی» را 24 اردیبهشت در این فرهنگستان برگزار می‌كند.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *