• دسته‌بندی نشده
  • 0

تأکید صرف بر مسائل اخلاقی در طراحی المان‌های شهری شعاری خواهد بود/جانمایی آثار از 27 اسفند

احسان مهدوی، دبیر جشنواره هنر شهری مشهد، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، با اشاره به برگزاری جشنواره هنر شهری مشهد در هشت بخش تخصصی، این موضوع را یکی از شاخصه‌های این دوره از جشنواره نسبت به سال‌های قبل برشمرد و بیان کرد: در سال‌های پیش جشنواره به‌صورت یکپارچه برگزار می‌شد اما در این دوره، هشت بخش تخصصی در نظر گرفته شده که هر بخش به نام یکی از محلات مشهد است و داور اختصاصی خودش را دارد.
به گفته وی، هشت بخش تخصصی جشنواره هنری شهری 97 مشهد متشکل از: «یادمان‌های دائم شهری در منطقه شهدا»، «هنرهای موقت شهری در منطقه عیدگاه»، «نقاشی دیواری و نقش برجسته در منطقه دریادل»، «گرافیک شهری در منطقه پنج‌راه»، «آذین‌بندی و تزئینات شهری در منطقه زیباشهر»، «نمایش‌های خیابانی و جشن‌های آیینی در منطقه سعدآباد»، «نورپردازی و ویدئوی شهری در منطقه جنت»، «هنر گل‌آرایی شهری در منطقه گلشهر».
مهدوی در همین راستا با اشاره به یکی دیگر از ویژگی‌های این جشنواره، افزود: تخصصی‌شدن باعث شد نحوه ارتباط هنرمند با جشنواره و داوری مشخص باشد؛ علاوه بر این، ما اسامی داوران را هم‌زمان با فراخوان اعلام کردیم و رزومه‌شان را روی وب‌سایت قرار دادیم که از بهترین ویژگی‌های این دوره از جشنواره به شمار می‌رود.
این هنرمند مشهدی با اظهار این مطلب که تغییرات انجام‌شده با هدف افزایش کیفیت آثار صورت گرفت، درباره برخی دیگر از خصوصیات جشنواره هنر شهری مشهد در سال 97 ، ادامه داد: برگزاری این دوره از جشنواره با فضای هنر و هنرمندان ارتباط بیشتری دارد؛ همچنین سعی کردیم با قوانین محکم، جلوی کپی را بگیریم؛ در این دوره از جشنواره هیئت انتخاب حذف شد و به هنرمندان گفتیم که فقط پنج اثر خود را ارائه دهند؛ به‌این‌ ترتیب، خودشان آثارشان را انتخاب کرده و کار هیئت انتخاب را انجام دهند.
دبیر جشنواره هنر شهری مشهد در همین راستا اضافه کرد: فراخوان جشنواره سال‌های 91 و 92 را نیز نوشتم اما در این دوره به دنبال آن بودیم که تغییراتی انجام دهیم که گام اولش هم نقد خودمان، رفع ایرادات و تغییر در برنامه‌ها بود تا کار به‌صورت کاملی انجام شود.
چهار هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد
مهدوی با اعلام اینکه چهار هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است، اظهار کرد: به‌جز بخش گل‌آرایی که پیش‌تر برگزار شد و آثاری دریافت شده بود، 1570 اثر در هفت بخش دیگر به دست ما رسید؛ در مجموع نیز چهار هزار اثر از 1120 هنرمند ارسال شد که با توجه به افت شدید آماری که در ابتدای هر دوره مدیریتی شهری به‌طور معمول وجود دارد، به نظر آمار خوبی است و ما همانند سال‌های مشابه افت آماری نداشته‌ایم.
دبیر جشنواره هنر شهری مشهد در خصوص پیام‌های اخلاقی و فرهنگی آثار هنری این دوره از جشنواره، بیان کرد: در این دوره، موضوعاتی همچون «مشهد؛ آغوش گرم امام رئوف»، «مشهد؛ شهر گران‌سنگ‌های زیبا»، «مشهد؛ شهر تاریخ و اساطیر» با رویکرد ویژه به شاهنامه فردوسی، «مشهد؛ شهر امید و زندگی»، «مشهد؛ شهر تشنه آب» و همچنین یک بخش آزاد در نظر گرفته شده تا هنرمندان با ذوق و سلیقه خودشان به ارائه آثار بپردازند.
نتیجه تأکید روی مسائل اخلاقی، صرفاً شعار خواهد بود
وی با ابراز اینکه ما معتقدیم اگر فضایی باز به وجود بیاوریم و به هنر اعتماد کنیم، خود هنر می‌تواند خصلت‌های انسانی را به نمایش بگذارد، افزود: هر جشنواره‌ای خیلی روی مسائل اخلاقی تأکید کرده، فقط یک سری شعار نتیجه گرفته است اما اگر ما فضایی به وجود بیاوریم که هنری فاخرتر و فوق‌العاده‌تر ارائه شود و ملاحظات عامه‌پسند و اقتصادی کم شود، هنرمندان در نهایت آثاری ارائه خواند داد که بدون شک آثاری اخلاقی و انسانی خواهد بود.
دبیر جشنواره هنر شهری مشهد در همین راستا تأکید کرد: اما اگر بخواهیم به‌زور به موضوعات خاصی تأکید کنیم، جز شعار و نتیجه منفی چیزی عایدمان نمی‌کند.
مهدوی در پاسخ به سؤالی در رابطه با توجه به زائران و گردشگران در آثار نوروزی مشهد، ابراز کرد: ما مسلماً به زائران و مسافران توجه داشته‌ایم اما به‌عنوان دبیر جشنواره ترجیح می‌دهم به‌جای اینکه مخاطبانمان را با مرزهای جغرافیایی تفکیک کنیم، برای همه انسان‌ها کار کنیم؛ علاوه بر آن‌که در برگزاری جشنواره و تولید آثار به سن، فرهنگ و سواد مخاطبان نیز توجه داشته‌ایم.
نصب مسیریاب‌ها در مشهد در قالب یک طرح گرافیکی
وی با اشاره به طرح گرافیکی شهری برای زائران و مسافران مشهد، اظهار کرد: در بخش گرافیک شهری، علائم، نشانه‌ها و مسیریاب‌هایی در شهر نصب خواهد شد تا زائران و مسافران از سردرگمی در یافتن مسیر خود در شهر نجات پیدا کنند و بتوانند مسیر خود را به‌راحتی پیدا کنند؛ در این بخش، آثاری به دست ما رسیده که توسط هیئت داوران انتخاب خواهد شد.
دبیر جشنواره هنر شهری مشهد در همین مورد اضافه کرد: جای خالی چنین علائم و مسیریاب‌هایی در مشهد احساس می‌شد و این طرح گرافیک شهری، اولین اثری است که به این موضوع می‌پردازد.
مهدوی درباره سفارشی بودن برخی آثار که در سال گذشته از سوی برخی داوران مطرح شده بود، تصریح کرد: صداقت، شفافیت و تخصص‌گرایی تنها اصول مهم برگزاری جشنواره بوده و اگر این‌ها را از جشنواره بگیریم، نه من و هیچ‌کدام از همکارانم حاضر نیستیم در جشنواره بمانیم؛ چیزی به نام اثر سفارشی نداشتیم و تمام هنرمندان ما چه شاگرد و استاد، به یک اندازه برای ما ارزشمندند چراکه مهم برای ما ارائه اثر خوب در چهارچوب قوانین جشنواره است.
این هنرمند مشهدی در همین راستا ادامه داد: من فکر می‌کنم یکی از ضعف‌های سال گذشته این بوده که برگزارکنندگان جشنواره با هنرمندان غریبه بودند اما اگر یکی از خود هنرمندان برگزارکننده باشد، کیفیت کار تنها چیزی است که اهمیت پیدا می‌کند. خود من به‌شدت به هنر و کیفیت کار تعصب دارم و وقتی صحبت از هنر باشد، هیچ‌کس را نمی‌شناسم.
دبیر جشنواره در خصوص زمان جانمایی و اکران آثار جشنواره، اعلام کرد: برخی آثار از جمله در بخش‌های یادمان‌های دائم شهری، «مشهد؛ تشنه آب» یا برخی نقاشی‌های دیواری‌ در روزهای عید اکران نمی‌شوند و رونمایی از آن‌ها به‌مرور در سال 97 انجام می‌شود اما سایر آثار از 26، 27 اسفندماه در شهر جانمایی و اکران خواهند شد.
مهدوی در پایان سخنانش، با ابراز اینکه برگزاری جشنواره مشکلات زیادی نیز داشته است، ادامه داد: جشنواره ما تنها شده و روزهای سخت و عجیبی را می‌گذارند اما ما پای کار ایستاده‌ایم و پیش می‌رویم؛ امیدواریم مشهد به شهری متحد و یکدست تبدیل شود، طوری که همه احساس نیاز کنند چیزی به نام هنر باید روحشان را بزرگ کند؛ ما دست‌به‌دست هم ایستاده‌ایم تا این اختلاف‌ها از بین برود.
وی در توضیح، به‌طور مختصر به برخی مشکلات جشنواره هنر شهری مشهد اشاره و ابراز کرد: ما بی‌نهایت پرقدرت، پرامید و سرحال جشنواره را با یک افتتاحیه باشکوه برگزار کردیم اما چنددستگی‌ها باعث شد آنچه در شهر می‌بینیم، نیمی از آن شکوه، امید و انرژی باشد که در ابتدای کار وجود داشت؛ امیدوارم در سال‌های آینده این مشکلات رفع شود.

انتهای پیام

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *