• دسته‌بندی نشده
  • 0

تقویت همبستگی ملی؛ نتیجه لفاظی‌های ترامپ

در این یادداشت آمده است: حس تعلق مردم به وطن، برای یک دولت موهبتی بزرگ است. اینکه مردم به آب و خاک خود علاقه نشان دهند و نسبت به آنچه که تمامیت سرزمینی و هویت ملی‌شان را نشانه بگیرد حساسیت نشان داده و واکنش نشان دهند می‌تواند اتفاق خوبی باشد.
لفاظی‌های مکرر دونالد ترامپ که دیگرعادی شده و این روزها مردم اقصی نقاط دنیا به راحتی پسوند دیوانه را برای رئیس‌ جمهور آمریکا به کار می‌برند در روزهای اخیر با واکنش سهمگین و خیره کننده ایرانی‌ها مواجه شد. این واکنش تنها در داخل کشور نبود؛ بلکه اکثر ایرانیان مهاجر در نقاط مختلف دنیا نیز در این موضع با هموطنان خود در داخل ایران همراه، همدل و همسو بودند.
این همراهی و همدلی بیش از هر چیز بیانگر حس تعلق به ایران بود. شبکه‌های اجتماعی مملو از موضع قاطع شهروندانی بود که شاید سال‌ها نیز فرصت یا مجالی نباشد تا آنها فارغ از برنامه‌های رسمی و مناسبتی یا رویدادهای سیاسی چون انتخابات بخواهند جلوه‌های عینی همبستگی ملی خود را به نمایش بگذارند.
پس از صحبت‌های توهین‌آمیز ترامپ بود که فضای مجازی پر شد از عکس پرچم ایران، هشتگِ خلیج ‌فارس و عکس‌ها و ترانه‌های ملی و میهنی. این اقدام نمادین مردم ایران این پیام را برای جامعه جهانی دارد که مردم این دیار هیچ‌گاه در برابر توهین به خاک مقدس کشورشان سکوت نخواهند کرد و هرگاه بیگانه‌ای بخواهد اینگونه به ملت بزرگ ایران اهانت کند، پاسخی محکم دریافت خواهد کرد.
کرمانشاهیان نیز همنوا و همسو با دیگر هموطنان‌مان، در فضای رسمی و غیررسمی رسانه، در برابر سخنان اهانت ‌بار رئیس ‌جمهور آمریکا موضع‌گیری کردند. مردم این دیار چه در شبکه‌های اجتماعی و چه در شبکه‌ی استانی کرمانشاه – زاگرس- پاسخ‌های محکمی به ترامپ دادند.
دوربین شبکه‌ی زاگرس که برای تهیه گزارش به میان مردم رفته بود، صحنه‌های زیبایی را از اتحاد و همدلی مردم کرمانشاه به تصویر کشید. مردم که از سخنان ترامپ به شدت عصبانی بودند، سعی داشتند به او بفهمانند که ایرانیان بر سر منافع ملی‌شان با کسی شوخی ندارند. افراد مسن- فارغ از هر جنسیتی- با همان لهجه‌ی شیرین فارسی کرمانشاهی، همراه با جوانان جلوی دوربین می‌آمدند و با افتخار از حس میهن پرستی‌شان می‌گفتند.
فضای مجازی کرمانشاه اما رنگ و بوی دیگری داشت. جدای از اشتراک‌ گذاری عکس‌ها و آهنگ‌های ملی و میهنی، عکس‌ها و مطالبی از رشادت‌ها و استقامت مردم کرمانشاه در جنگ تحمیلی نیز در فضای مجازی منتشر شد. انتشار عکس‌های حضور مردم کرمانشاه در جنگ تحمیلی، این پیام را به ترامپ می‌داد که مردم این دیار برای حفظ خاک وطن‌شان خون‌ها داده‌اند و سخنان اهانت‌ بار و بی‌اساس او نمی‌تواند ایرانیان را مأیوس کند.
حفظ این فضای همبستگی جویانه و تقویت آن در شرایطی که از هر سو با مسئله و تهدیدی جدید مواجه هستیم بسیار مهم است. این فضای مبتنی بر وحدت ملی سرمایه گران‌سنگی است که برای دولت‌های دیگر، رشک برانگیز است. اقدام خودجوش و یکپارچه مردم در برابر لفاظی رئیس‌ جمهور کشوری که خود را محق می‌داند از هرگونه قدرت نظامی و اقتصادی بالاتر است. انسجام اجتماعی و یکپارچگی ملی قدرت نرمی است که می‌تواند کشور را در برابر هر تهدیدی بیمه کند. ارج نهادن به این انسجام و یکپارچگی و تقویت و گسترش همبستگی ملی در سایه همدلی و رویکرد آشتی‌جویانه تمامی جریان‌های سیاسی داخل کشور قابل تداوم است.
امید می‌رود به مصداق ضرب‌المثل «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» اقدامات و سخنان خصمانه‌ای از جنس سخنان اخیر ترامپ، به تقویت هرچه بیشتر وحدت ملی منجر شود. وحدتی که در عین کثرت تقویت شود. یعنی در عین اینکه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی حضور مستقل خود را در عرصه سیاسی دارند در فضایی مبتنی بر احترام و در قالب گفت و گو و مفاهمه، به توافق برسند.
8066 انتشار دهنده:علی مولوی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *