• دسته‌بندی نشده
  • 0

سیاست استفاده ابزاری از تروریستها منجر به رشد افراط گرایی شد

حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه پیرامون آینده گروه های تکفیری و تروریستی در منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: شکل گیری، بروز و گسترش گروه های تکفیری و تروریستی در منطقه محصول تجمیع عوامل و فاکتورهای مختلف درونی و بیرونی است. 

جابری انصاری افزود: به شکل نظامی و عملیاتی آنچه که گروه تروریستی داعش به دنبال آن بود یعنی بر پایی حکومتی به اصطلاح اسلامی در شام و عراق در سیر نزولی خودش قرار دارد و به نظر می رسد در آستانه نابودی فیزیکی است چرا که بخش اعظمی از مناطق اشغال شده عراق و سوریه از کنترل تروریست ها خارج و به دست نیروهای دولتی عراق و سوریه افتاده است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه این گروه های تروریستی به لحاظ سیاسی، فکری و ایدئولوژی پایان نمی یابند، تصریح کرد: این پدیده ها بلندمدت هستند و ممکن است به اشکال مختلف و در نقاط مختلفی از جهان بروز و ظهور مجددی داشته باشند و معمولا این طور گروه ها تلاش می کنند زمانی که از طریق نظامی شکست می خورند، دریچه ها و یا منفذ هایی را باز کنند برای اقدامات ضد امنیتی تا با انجام عملیات های مختلف تروریستی ثبات امنیتی کشورها را نقض کنند و برای همین لازم است که دولت ها و ملت های منطقه هوشیار باشند تا بتوانند آنها را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه لازم است به پدیده شوم تروریسم نگاه دقیق تر و عمیق تری داشته باشیم، تأکید کرد: تروریسم در ظاهر نظامی و عملیاتی خودش، آن ظاهر بارزی است که همه ما ناگزیر از مبارزه با آن بوده و خواهیم بود که شکر خدا در این رابطه اقدامات خوبی هم در سال های اخیر صورت گرفته است.

جابری انصاری ادامه داد: پیروزی های گسترده عملیاتی در سوریه و عراق توسط نیروهای ارتش و مقاومت آن دو کشور، همگی در راستای مبارزه با آنچه که از وجه ظاهری تروریسم و گروه های تروریستی است، به حساب می آید اما فقط پرداختن به این بُعد ما را از تهدیدات همه جانبه آنها مصون نمی دارد.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: باید جهت مقابله، برنامه ای همه جانبه، چند وجهی و جامع داشت، چرا که آنها را اگر از در بیرون کنیم از پنجره وارد می شوند. این برنامه همه جانبه ما باید در ابعاد مختلف فکری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و نظامی باشد.

وی اظهار داشت: چهار سطح جهت مقابله با تروریست ها لازم است که باید حتماً در برنامه تقابلی ما با آنها وجود داشته باشد که شامل یکم سطح فکری، فرهنگی و اندیشه ای دوم اقتصادی واجتماعی، سوم امنیتی، اطلاعاتی و چهارم سطح  نظامی، میدانی است که باید این چهار سطح را در کنار هم در برخورد همه جانبه با تروریست ها مورد توجه خود قرار دهیم . این موارد که تاکنون بیان شد همگی در حوزه عوامل تأثیرگذار داخلی قرار دارد.

جابری انصاری تصریح کرد: یکی از عواملی که منجر به افزایش موج افراط گرایی در منطقه و جهان شده است، سیاست عامدانه و اشتباه راهبردی برخی بازیگران منطقه ای و بین‌المللی مبنی بر  استفاده ابزاری از تروریسم و افراط گرایی در جهت تحقق اهداف مشخص سیاسی است. به طور مثال زمانی که رژیم بعثی عراق سقوط کرد ما شاهد شکل گیری عراق جدید مبتنی بر انتخاب مردم عراق بودیم و پس از آن برخی بازیگران تلاش کردند تا شرایط به پیش از دوران فعلی بازگردد و عقربه ها به عقب بازگردانده شوند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: آنها از وضعیت فعلی ناراضی بودند و به همین علت استفاده وسیع از تروریسم را در دستور کار خود قرار دادند و به شکل گسترده ای فضای ناامنی را در عراق و همینطور در منطقه سرایت دادند.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاق متأسفانه در سوریه هم تکرار شد، بنابراین در عراق به منظور تلاش برای عدم شکل گیری ساختار جدید آن کشور و در سوریه به منظور سرنگونی دولت مرکزی و مشروع آن کشور و برخی تسویه حساب های شخصی با مقامات آن کشور که در دهه های گذشته میان آنها وجود داشته، صورت گرفته است.

جابری انصاری ادامه داد: متأسفانه برخی قدرت های عربی و برخی قدرت های بین‌المللی، تمام تلاش خود را برای تسویه حساب های شخصی با دولت مرکزی سوریه به کار بسته اند و استفاده ابزاری از تروریسم را در سطح گسترده ای در سوریه در دستور کار خود قرار داده اند که جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای بحران سوریه، این سیاست استفاده ابزاری از تروریست ها را محکوم و آن را سیاستی شکست خورده دانسته است، چرا که هم منجر به صدمه زدن به استفاده کنندگان از تروریسم می شود و هم منجر به افزایش تنش و ناامنی در منطقه می شود و همین اتفاق امروز رخ داده است.

معاون وزیر امور خارجه تأکید کرد: ایجاد ائتلافی منطقه ای و یا بین‌المللی علیه تروریسم یکی دیگر از اقداماتی است که باید در راستای مقابله همه جانبه با تروریسم مدنظر همه ما باشد و از طرفی پایان دادن یک بار برای همیشه، استفاده ابزاری از تروریسم و همچنین دیگر اقدامات و برنامه های لازم جهت مقابله با تروریست ها می تواند در کنار یکدیگر منجر به نابودی هرچه سریعتر و ریشه ای تر این گروه های افراط گرای تروریستی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم با نگاهی همه جانبه، این عقده سرطانی که به جان امت اسلامی افتاده و در این میان دشمنان درجه یک جهان اسلام و در رأس همه آنها رژیم صهیونیستی بیشترین منفعت را از این مسئله می برند، از میان برداریم و به شکل موثری در راستای بهبود شرایط جهان اسلام قدم برداریم.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *