• دسته‌بندی نشده
  • 0

قوانین خوب نوشتن در قرن 21

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حرفه نویسندگى و نجارى به نحو فریبنده‌‏اى ساده هستند. نجار باید با یک‏ نقشه شروع کند. نویسنده باید با یک ایده شروع کند. قبل از آنکه نخستین‏ تخته به دومین تخته میخ شود، یا نخستین کلمه به دومین کلمه وصل شود، باید یک نظر روشنى داشته باشیم که وقتى میخ زدن یا نوشتن تمام میشود، ماکجا خواهیم بود؟

گزارش زیر تلاش دارد تا به ما تعدادی از نکات خوب نوشتن در شبکه‌های اجتماعی و دیگر بسترها را آموزش دهد.

نامه  شکایت

فردی که نامه‌ی شما را دریافت میکند در اغلب اوقات آن فردی نیست که به شما بی احترامی کرده است . آنها هیچ منفعت مالی نمیبرند و حتی ممکن است با شما همدرد باشند . داد و فریاد راه انداختن و عصبانی شدن ، ممکن است به شما احساس خوبی بدهد اما اینکه گیرنده ی نامه ی شما چه احساسی داشته باشد نیز، مهم است . مثل همیشه باید همانطوری رفتار کنید که مخاطبتان میخواهد .

تصور کنید که نامه ی شما چگونه خواهد بود وقتی که فردی در بخش روابط مشتری برای همکارش آن را بلند میخواند . مطمئن باشید برای آن فرد مطالب نامه ی شما اصلا مهم نیست  و از آن ناراحت نمیشود . هر چقدر که نامه ی شما از خشم پرتر باشد ، آنها بیشتر به نامه ی شما میخندند.

شما باید ابتدا در نامه ی خود به سادگی توضیح دهید که چگونه این ناراحتی برای شما پیش آمده است  و دقیقا درباره ی چه چیزی شکایت دارید ، سپس به طرف مقابلتان پیشنهاد کنید که چطور میتواند جبران خسارت کند و میخواهید که چه اتفاقی بیفتد. به یاد داشته باشید که باید از آنها چیزی را بخواهید که در حد توانشان باشد.

نامه به دوستان

یکی از ناراحت کننده ترین اتفاق هایی که افتاده است این است که کسی دیگر به دنبال نوشتن نامه نیست . در دوران ما تقریبا دیگر هیچ مجموعه نامه ای از هیچ فرد جدیدی نداریم. هیچ کس دیگر این سبک از کار را دنبال نمیکند . اما اگر شما دوست دارید این کار را انجام دهید ، به خاطر داشته باشید که این کار به نوعی سرگرمی محسوب میشود .

در شبکه های اجتماعی ، کنایه ، دست انداختن خود به جهت نشان دادن حس شوخ طبعی و شوخ طبعی سیاه، ممکن است به شکل تعصب ، معنی شود .

 نامه تسلیت  

نکته ی نوشتن اینگونه از نامه ها ، این است که آنها کاملا شخصی هستند . اگر شما ، متوفی را خوب میشناختید ، به اشتراک گذاشتن خاطرات زیبا و حتی خنده دار میتواند به گیرنده ی نامه احساس خوبی بدهد اما اگر متوفی را نمیشناختید میتوانید خیلی محترمانه به چیزهایی که درباره ی او میدانید اشاره کنید.

در نوشتن ، مهارت و سلیقه به خرج بدهدید و رییس مابانه ننویسید . به گیرنده ی چنین نامه ای نگوید که باید چطور احساس کند. اگر برایتان نوشتن این نامه سخت است ، میتوانید حتی این موضوع را در نامه ی خود بگوید : " برای من نوشتن این نامه بسیار سخت است اما میخواهم بدانید که تمام فکرم پیش شماست . " در اینگونه نامه ها اندوه خود را ابراز کنید اما از غم جانکاه و دردی که اطرافیانش ممکن است حس کنند چیزی نگویید. شما باید در این نامه بر روی فضیلت های متوفی تمرکز کنید نه عواقب از دست دادن او برای دیگران.

نامه عاشقانه                  

نامه ی عاشقانه در کل درباره ی توجه است . آنچه که یک رابطه را میسازد و باعث میشود پیش برود ، این نیست که چه احساسی درباره ی طرف مقابلتان دارید ، بلکه این است که آنها باعث میشوند شما چه احساسی درباره ی خودتان داشته باشید . خوب نوشتن اینگونه از نامه ها بدین شکل است که شما باید توجه خودتان را نشان دهید و باید بهترین تعارف را برای کسی که دوستش دارید به کار ببرید .اما نباید مصنوعی بنویسید ، باید هر آنچه که واقعا از دلتان برمی آید را بنویسید .

نوشتار دیجیتالی

در فضای مجازی تعداد بیشماری از فرهنگ های مختلف زبانی و ایدئولوژیکی با هم مخلوط میشوند ، پس جای تعجب نیست که اینترنت و مشخصا ،فضای مجازی، لابراتور های بزرگ تغییر زبان باشند. درهم و برهم شدن ژانرها و مقوله های مختلف، مشخصه ی، مطالعات آنلاین است . حتی وقتی که در حال خواندن یک مقاله ی جدی بر روی اینترنت هستیم ، معمولا در پنجره ی باز شده ، تب های دیگری از صفحات اینترنت را نیز باز کرده ایم ، گوشی های موبایلمان را چک میکنیم ، به توییتر سر میزنیم و عکس های مهمانی را در اینستاگرام میبینیم .پس نوشتن دیجیتالی ، درباره ی جلب توجه کردن و حفظ آن توجه است . در اینترنت عکس ها زود تر از نوشته ها پخش میشوند و به آنها بیشتر توجه میشود . محتوای عاطفی مثل خشم ، طنز ، حس کنجکاوی و شگفتی ، بسیار تاثیر گذار هستند .

ایمیل

حالا دیگر ایمیل ، از ورژن دیجیتالی نامه ، به چیزی شبیه پیام متنی تبدیل شده است ، بنابراین باید در هنگام نگارش تامل کنید. اگر تمام روز لحظه ای به همسرتان ایمیل میزنید و لحظه ای دیگر به رییستان ، ممکن است این دو را با یکدیگر قاطی کنید و ایمیلی که میخواهید برای همسرتان بفرستید را به رییستان بفرستید . قبل از اینکه دکمه ی ارسال را بزنید ، دقت کنید . کار از محکم کاری عیب نمیکند .ایمیل زدن به غریبه ها، به خصوص در یک شرایط حرفه ای ، باید به طور رسمی نگاشته شود . دوستانه نوشتن ایرادی ندارد اما نباید گستاخانه باشد.

اینکه به ایمیل ها برچسب " فوری " بزنید ، ممکن است در شرکت خودتان جواب بدهد اما برای دیگران که خارج از محل کار شما هستند ، کار درستی نیست.  خاصیت ایمیل ، ترکیب فوریت ارتباط با رعایت ادب در اجازه دادن به افراد برای پاسخگویی به ایمیل در زمان دلخواه خودشان است . درخواست رسید برای خواندن ایمیل نیز مثل خاری در چشم است . اگر نیاز دارید تا به سرعت جواب ایمیلتان را دریافت کنید ، در خود ایمیل این را از دریافت کننده ، درخواست کنید .

شبکه های اجتماعی

رسانه ی اجتماعی فرصت ها و مخاطراتی عرضه میکند. . از فرصت ها میتوان دسترسی نامحدود را نام برد یعنی شما میتوانید از لپ تاپ خودتان به کل دنیا دسترسی پیدا کنید اما این فرصت ها میتوانند برای همگانی شدن در جهت خطا نیز به کار بروند . در اینجا به سه اخطار اشاره میکنیم :

لحن در صحبت های آنلاین منتقل نمیشود. در شبکه های اجتماعی ، کنایه ، دست انداختن خود به جهت نشان دادن حس شوخ طبعی و شوخ طبعی سیاه، ممکن است به شکل تعصب ، معنی شود .یک سوال ممکن است به شکل تمسخر معنی بشود . میتوانید به طوفان های توییتری که بر سر افراد بی گناه فرود می آید نگاهی بیندازید تا خطرات ناشی از لحن را متوجه شوید .شما مخاطبان متعدد بالقوه ای دارید . استراق سمع کنندگان بالقوه ی شما ممکن است مانند فالور ها یا دوستانتان ، همدلانه رفتار نکنند . این نکته به مورد اول بسیار مربوط است . درباره ی این فکر کنید که رفتار های به خصوص ، اگر پخش شوند ، ممکن است چطور به نظر بیایند . این را بدانید که حتی یک اکانت کاملا شخصی در فیس بوک یا توییتر هم باز به مانند یک فوروم  اجتماعی است .این را بدانید که هیچ چیزی هیچ وقت از اینترنت پاک نمیشود . میتوانید یک توییت را پاک کنید ، یک صفحه در فیس بوک و یا یک پست در اینستاگرام را پست کنید اما ممکن است بعضی ها از آن صفحات عکس گرفته باشند . اگر میخواهید بعدا پشیمان نشوید ، قبل از پست کردن هر چیزی در شبکه های اجتماعی ، کمی تامل کنید.

همیشه مشغول پست کردن در شبکه های مجازی نباشید . این شبکه ها برای برقراری مکالمات درست شده اند. با یکدیگر صحبت کنید. لحن صدایی که استفاده میکنید ، میتواند لحن مکالمه ی شما را بسازد . مطمئن باشید خشم، خشم بیشتری را جذب میکند و منطقی بودن ، معقول بودن را جذب میکند.

اگر میتوانید شوخ و بامزه باشید : اگر کسی را بخندانید میتوانید روی دوستی او تا آخر عمر حساب باز کنید . این شوخی ها معمولا در توییتر ، باز خوردهای زیادی خواهند داشت اما حواستان باشد که مشهور شدن در اینترنت و شبکه های مجازی برایتان مسولیت هایی دارد و اگر رفتار نا به جایی داشته باشید ممکن است متحمل هزینه های قانونی شوید.

 

5 راه ساده برای اینکه خوانندگان خود را درگیر نوشته ی خود کنید و بتوانید آنها را متقاعد کنید

سر قلاب، طعمه ای بگذارید

نامش را هر چه که میخواهید بگذارید، آگاهی مخاطبان، ادب یا روابط خوانندگان اما اصل کلیدی تمام نوشته های مجاب کننده ، پشتیبانی از مشتری است . میگویند اگر به ماهیگیری میروی ؛ طعمه ای سر قلاب ببند که ماهی دوست دارد نه آن طعمه ای که خودت دوست داری. اصل واضح اما پر معنی است .

خودتان را جای مخاطبانتان بگذارید تا بتوانید همه چیز را مرتب کنید ، از فرم استدلالتان تا نحوه ی انتخاب کلمات . از خودتان بپرسید که آنها درباره ی موضوع چه چیز را میدانند و چه چیز را نمیدانند ، چه چیزی احتیاج دارند که بدانند نه اینکه شما چه چیزی درباره ی موضوع میدانید. از خودتان بپرسید که از نظر مخاطبان چه چیزی بامزه است؟

باید ببینید که مخاطبانتان شما را چطور میبینند و بهترین نوع دیدن شما ، این است که یا شما را یکی از خودشان بدانند یا یکی که طرف آنها و عقایدشان است .

ساده باشید

لازم نیست حتما خیلی ادبی بنویسید . ساده و روان بنویسید.

صحیح بنویسید

از کلمات درست استفاده کنید و هر کلمه را با توجه به معنی خودش و به جای خودش استفاده کنید.

جملات را زیاد طولانی نکنید

اگر جملاتتان را زیاد طولانی کنید و قبل از نقطه ی ته خط ، عبارت های متعددی بیاورید ، خواننده قطعا خسته میشود . مخاطبان شما ، گستره ی توجه و نیروی ذهنی محدودی دارند . جملات طولانی با عبارت ها و پرانتز های زیاد ، خواننده را سردرگم میکند

نوشته ی خودتان را بلند بخوانید

مهارت خواندن و نوشتن به شکلی غیر رسمی از مهارت حرف زدن و گوش دادن می آید . بر روی زبان کار های عصب شناسی انجام گرفته که نشان میدهد ما وقتی چیزی را میخوانیم ؛ مناطقی از مغزمان که مرتبط با صدا هست را فعال میکنیم . وقتی آرام در حال خواندن هستید " میشنوید " . خواننده یک گوش درونی دارد و نویسنده هم باید داشته باشد . زیاد بخوانید و زیاد بنویسید و مطمئن باشید گوشتان بهبود پیدا میکند .

بیشتر مطالبی که به عنوان نوشته های خوب مطرح میشوند به این دلیل است که به نظر خوب می آِید. اوج و فرود خوبی دارد. تاکید دقیقا بر روی همان کلماتی است که نویسنده میخواهد . خواننده موقع خواندن متن ، بر روی ریتم متن یا تکرار های ناجور کلمات ، به لکنت نمی افتد. بلند خواند متن ، باعث میشود تا بتوانید خودتان ، نوشته ی خودتان را بسنجید. بدین شکل میتوانید متوجه بشوید آیا نوشته ، وزن و آهنگ موزونی دارد و یا جملاتتان به خوبی کنار هم چیده شده اند یا خیر.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *