• دسته‌بندی نشده
  • 0

مشهد| متولیان ورزش به عرصه قهرمانی دوچرخه‌سواری توجهی ندارند

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، کمال رازی؛ قهرمان کشوری دوچرخه‌سواری و نایب قهرمان رقابت‌های آسیایی دوچرخه سواری، با حضور در تحریریه تسنیم خراسان رضوی در مورد شرایط ورزش دوچرخه‌سواری و میزان رضایت ورزشکاران از این رشته ورزشی، توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

تسنیم: ورزش دوچرخه‌سواری را از چه سنی و توسط چه کسی آغاز کردید؟

رازی: از سال 1369 یا به عبارتی در 12 سالگی توسط شخصی به نام مرتضی زینل‌نیا به این رشته ورزشی پیوسته و علاقه بسیاری داشتم، همچنین تاکنون آن را رها نکرده و ادامه می‌دهم، البته از ابتدا به ورزش دوچرخه‌سواری علاقه بسیاری داشتم اما آقای زینل نیا این رشته ورزشی و جزئیات آن را کاملاً برایم بازگو کرده و تاًثیر بسیاری در انتخابم داشت.

تسنیم: تاکنون چه میزان حمایت توسط هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی وجود داشته است؟

رازی: هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی با تمام توان خود از ورزشکاران این رشته حمایت کرده و هیچ کم و کاستی ندارد، همچنین، از دو سال اخیر تاکنون تغییرات بزرگ و بسیاری اعم از تجهیزات کامل و نظایر این موارد در هیئت و این ورزش رخ داده است، به دنبال آن رکوردهای کشوری بسیاری توسط خراسان‌رضوی شکسته شد.

با وجود تلاش بسیار هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی در جهت تسهیل امور ورزشکاران دوچرخه‌سواری و مدال‌آوری آنها در سطح کشوری، محدودیت‌هایی از لحاظ مالی وجود داشته که آن قسمت بر عهده اسپانسر است، در حال حاضر هیئت هیچ اسپانسری برای حمایت از ورزش دوچرخه‌سواری نداشته و تاکنون نیز بیش از توان خود برای این رشته ورزشی خرج کرده است.

دوچرخه‌سواری یک رشته پر هزینه بوده و مانند برخی از رشته‌های ورزشی به خرید یک یا دو وسیله ورزشی و همچنین وجود سالن اکتفا نمی‌کند، در حقیقت حتی برای آغاز به کار ورزش دوچرخه‌سواری در سطح مبتدی نیز باید هزینه‌های بسیاری را در نظر داشت، بنابراین وجود یک اسپانسر قوی برای پیشرفت تیم الزامی است.

تسنیم: ورزشکاران دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی از محل تمرینی مناسب برخوردار هستند؟

رازی: یکی از سه پیست کامل در ایران، با نام مجموعه پیست ثامن، در اختیار ورزشکاران دوچرخه‌سوار خراسانی قرار دارد، البته در چندین سال اخیر بلا استفاده بوده اما هیئت با انجام تعاملاتی با دستگاه‌های مختلف، این سالن را برای استفاده ورزشکاران ممکن ساخته است، از این پیست برای تمامی ماده‌های مختلف ورزشی دوچرخه‌سواری غیر از جاده استفاده می‌شود.

تسنیم: پیست ثامن چه ساعاتی در اختیار ورزشکاران قرار دارد؟ آیا ساعات در نظر گرفته شده با امور روزمره خود تداخل ایجاد می‌کند؟

رازی: استفاده از پیست ثامن شاندیز ساعت مشخصی نداشته و با هماهنگی با هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی و رئیس باشگاه، در صورت عدم حضور تیم بانوان در آن مکان، می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد، با توجه به امکان تنظیم ساعت به وسیله خود ورزشکاران، با برنامه ریزی صحیح در امور آنها تداخل ایجاد نمی‌شود.

تسنیم: مشکلات ورزشکاران دوچرخه‌سوار در خراسان‌رضوی چیست؟

رازی: مشکل اصلی ورزشکاران دوچرخه‌سوار خراسانی، وجود هزینه‌های هنگفت این رشته ورزشی است، در صورت فعالیت دوچرخه‌سواری در سطح حرفه‌ای، باید یک دوچرخه با حداقل مبلغ 500 میلیون ریال خرید، همچنین باید در نظر داشت که وجود یک دوچرخه برای فعالیت در سطح حرفه‌ای کافی نبوده و جلوگیری از وقفه کاری در صورت بروز اتفاقات رایج، مستلزم داشتن دو دوچرخه است.

به عنوان مثال ورزشکار حرفه‌ای مشکلات هزینه اخذ مربی، مبلغ تامین تغذیه مناسب و استهلاک لوازم مانند لاستیک و نظایر آنها را داشته و جدا از هزینه دوچرخه، به طور تقریبی روزانه 300 هزار ریال پرداخت می‌کند، بحث دوچرخه به دلیل تعویض آن پس از دو سال استفاده، بسیار حائز اهمیت است، به ویژه در ورزشکاران حرفه‌ای که این امر به تعویض دوچرخه در هر فصل تبدیل می‌شود.

وزرش دوچرخه‌سواری علاوه بر موارد ذکر شده، هزینه‌های جانبی دیگری را نیز در بر دارد که این هزینه‌های گزاف برخی موارد از عهده خانواده نیز بر نمی‌آید، در هر صورت با وجود حمایت‌های بسیار هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی از ورزشکاران، در صورت وجود یک حامی در کنار این هیئت، می‌توان پیشرفت قابل توجهی را شاهد بود.

تسنیم: آیا فعالیت در عرصه ورزش سبب آسیب رسیدن به تحصیلاتتان شده است؟

رازی: رشته تحصیلی‌ام با رشته ورزشی مغایرت داشته و در حال حاضر درصدد تغییر رشته از حسابداری به تربیت‌بدنی و به دنبال آن اخذ مدرک مربی‌گری و داوری بر آمدم، البته یک مدت از ورزش قهرمانی دور بودم اما مجدداً به این بخش برگشتم، در هر صورت فعالیت در عرصه قهرمانی مستلزم تخصیص زمان بسیاری در این امر بوده اما با برنامه‌ریزی می‌توان به تمامی امور رسیدگی کرد.

تسنیم: روزانه چه میزان به فعالیت در عرصه دوچرخه‌سواری می‌پردازید؟

رازی: ورزشکاران دوچرخه‌سوار خراسانی به صورت میانگین روزانه چهار ساعت به فعالیت در این ورزش می‌پردازند، به عبارتی برخی مواقع روزانه دو ساعت ورزش داشته و گاهی اوقات به ویژه مواقع نزدیک به مسابقات این مقدار به هفت ساعت در روز می‌رسد.

تسنیم: آیا در آینده برای شرکت در مسابقات آسیایی و بین‌المللی  برنامه‌ خاصی دارید؟

رازی: در اصل هدف هیئت دوچرخه‌سواری خراسان‌رضوی، رسیدن به سطح آسیایی و بین‌المللی بوده و ورزشکاران نیز به دنبال آن قطعاً علاقه مند به شرکت در این مسابقات هستند، در ارتباط با این موضوع تلاش‌ کرده و برنامه‌ام را با اعزام به این مسابقات مطابقت داده و تنظیم کردم، در ضمن مسابقات برون‌مرزی از سال آتی آغاز می‌شود.

تسنیم: چه توصیه‌ای جهت استفاده از دوچرخه برای مردم دارید؟

رازی: در حال حاضر با ترافیک موجود در شهر مشهد، تردد بسیار سخت شده است، بنده به شخصه مسیر خود را با دوچرخه طی کرده و به ندرت از خوردوی شخصی استفاده می‌کنم، در واقع مشکلات زمانی ناشی از ترافیک با دوچرخه حل می‌شود، بنابراین با همت مردم و فرهنگ‌سازی و تاًمین شهر توسط شهرداری و دولت، می‌توان دوچرخه را جایگزین اتومبیل شخصی کرد.

تسنیم: چه درخواستی از مسئولان و متولیان ورزش دوچرخه‌سواری در خراسان‌رضوی دارید؟

رازی: خراسان‌رضوی در بحث قهرمانی دوچرخه‌سواری کمبود دارد، در حال حاضر برای درمان اعتیاد جوانان هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌شود، در صورت پرداخت همین پول برای ورزشکاران دوچرخه‌سواری استان، وضعیت بهبود می‌یابد، به عبارتی اغلب ورزشکاران دوچرخه‌سوار در سطح قهرمانی، پس از جدا شدن از این رشته ورزشی به اعتیاد روی می‌آورند، این پیشگیری می‌تواند بهتر از درمان باشد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *