مشهد| ملی‌پوش هندبال: هدفم کسب مدال در مسابقات آسیایی است

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، مهرزاد صمصامی؛ ملی پوش هندبال، با حضور در تحریریه تسنیم در مورد شرایط و مشکلات هیئت هندبال، توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

تسنیم: هیئت هندبال خراسان رضوی چه اقداماتی را برای پیشرفت ورزشکاران در اختیار آنها می‌گذارد؟

صمصامی: در حال حاضر هیئت هندبال خراسان رضوی درصدد جذب مربیان مطلوب بوده و برای ورزشکاران برنامه‌ریزی می‌کند، البته باید بیش از وضعیت کنونی حمایت شود اما این مورد احتیاج به زمان و برنامه‌ریزی بلندمدت دارد.

ورزشکاران هندبال خراسان رضوی از پتانسیل خوبی بهره‌مند هستند و می‌توانند در جهان مقام‌آوری کنند، البته برای این اهداف بزرگ باید برنامه‌ریزی بلندمدت صورت پذیرد، به عنوان مثال ورزشکاران ژاپنی با بهترین مربی دنیا قرارداد پنج ساله بسته و تاکنون دو سال از آن گذشته است، برنامه‌ریزی آنها در جهت مدال‌آوری در مسابقات 2020 شکل گرفته است.

تسنیم: در صورت حمایت کامل و جامع اسپانسرها و عدم مشکلاتی نظیر کمبود بودجه و نظایر آن، آیا ورزشکاران می‌توانند بیش از وضعیت کنونی در مسابقات مختلف مقام بیاورند؟

صمصامی: بله؛ مربیان استان نیز تلاش بر صعود ورزشکاران به مراحل نهایی دارند، در حال حاضر ورزشکاران کره‌ای با وجود قدرتمند و صاحب سبک بودن، با مربیان اروپایی آموزش می‌بینند، ایرانیان نیز از لحاظ سرعتی و قدرتی بسیار آمادگی داشته و می‌توانند بسیار فراتر از سایر تیم‌ها در آسیا پیشرفت کند.

البته وجود ایران در رتبه‌های نخست تا سوم در آسیا مستلزم رعایت کردن چندین نکته است، به عبارتی در صورت اخذ مربی تراز اول، برنامه‌ریزی چهار ساله، جوان‌گرایی، حمایت بیشتر توسط اسپانسر و نظایر این موارد می‌توان به کسب رتبه مطلوب در آسیا امید داشت.

برخی مواقع تیم‌ها شرایط مناسبی ندارند، به عنوان مثال ورزشکاران هندبال در سال گذشته با اسپانسری گچساران قهرمان لیگ شدند اما هنوز 45 درصد از مبلغ مقرر به دست آنها نرسیده است، در حال حاضر نسل‌های جوان کم کم به رده‌های بزرگسالان انتقال می‌یابند و در صورت عدم تکرار مقام‌ها توسط نسل جدید جوان، اسپانسری نیز از ورزشکاران هندبال خراسان رضوی حمایت نمی‌کند.

تسنیم: ورزشکاران هندبال خراسان رضوی از طریق شرکت و مقام‌آوری در مسابقات حقوق و یا جوایز مشخصی می‌گیرند؟

صمصامی: بله؛ شغل ورزشکاران استان همین است، البته برخی موارد پرداخت هزینه‌های معین در قراردادها ممکن است چندین ماه به تعویق افتاده باشد اما با این حال مشکلی از این لحاظ نیست، ورزشکاران هندبال استان در حین بازی بارها آسیب می‌بینند اما به دلیل علاقه خود، به مشکلات موجود توجه نمی‌کنند.

تسنیم: وضعیت هیئت و فقدان اسپانسر به چه میزان در ورزشکاران تاثیر می‌گذارد؟

صمصامی: ورزشکاران کنونی مشکلی با این موضوع ندارند، این مورد باید برای نسل بعد و ورزشکاران بعد از ما رعایت شود تا بتوان بیشتر صعود داشت و ورزشکاران دغدغه‌ای جز کسب مقام نداشته باشند، در حال حاضر ملی‌پوش استان در اردوهای مسابقاتی، جدا از کسب مقام به سایر موارد متفرقه مانند مسائل مالی فکر می‌کنند و این مورد ناخودآگاه بر ذهن وی تاثیر می‌گذارد.

تسنیم: درآمد ورزشکاران کفاف زندگی روزمره آنها را می‌دهد؟ آیا درآمد آنها می‌تواند آنها را در همین رشته نگه دارد؟

صمصامی: مقدار درآمد ورزشکاران اندک بوده اما علاقه به این ورزش، اجازه ترک ورزشکاران از هندبال را نمی‌دهد، درآمد هندبال ماهیانه نیست، برای هر فصلی درصدبندی صورت می‌گیرد که این درصد به ورزشکاران و اسپانسرها بستگی دارد.

درصد مبالغ چندان اهمیتی ندارد، نکته حائز اهمیت، پرداخت مبالغ در وقت تعیین شده است، مبالغ مورد نظر برای اسپانسرها هزینه زیادی به حساب نمی‌آید اما برای ورزشکاران که تنها از این راه درآمد دارند، مسئله مهمی است.

تسنیم: ورزشکاران برای انجام تمرینات خود از مکان ثابت ورزشی ثابتی برخوردارند؟

صمصامی: هر زمانی که به مشهد می‌آیم، در سالن ثامن‌الحجج تمرین می‌کنم و از سایر مکان‌های ورزشی خبر ندارم، البته مکان‌های ورزشی بیشتری در این شهر هستند اما تاکنون به آنها مراجعه نکردم، ورزشکاران مشهدی به طور کلی دو جلسه در هفته را به تمرین اختصاص می‌دهند.

باید اسپانسر قدرتمندی مانند ثامن‌الحجج یافت شده تا خراسانی‌ها پتانسیل خود را در هندبال نمایان کنند، اسپانسرها نیز می‌توانند در عرض یک تا دو سال بهترین برداشت را در استان داشته باشد، در سایر شهرها برای جمع‌آوری تیم، معمولاً 80 درصد هندبالیست غیربومی به تیم اضافه می‌کنند اما تمامی ورزشکاران این استان بومی هستند و می‌توانند جزو تیم‌های نخست باشند.

تسنیم: به عنوان ورزشکار هندبال خراسانی چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

صمصامی: تنها هدفم، کسب مدال مسابقات آسیایی است، البته هنوز مشخص نیست، شاید در تیم ملی نتوانم حضور نداشته باشم اما در صورت فراهم‌بودن شرایط برای حضورم در این مسابقات، هدفم کسب مدال است، ورزشکاران چهار سال گذشته با تفاوت یک گل مقام چهارم را به دست آوردند و از همان موقع با یکدیگر پیمان بستند که در مسابقات بعدی مقام خوبی کسب کنند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *