همدان|افزایش سرانه ورزشی همدان به 76 سانتی‌متر

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و برچیده شدن سلطنت پهلوی در سال 1357 زمینه بزرگترین تغییر و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم و به تبع آن دستاورد‌های بزرگی نیز حاصل شد.

در این میان ورزش نیز به عنوان یکی از مهمترین پدیده‌های اجتماعی دوران معاصر با دگرگونی‌های بسیاری مواجه و با برقرای عدالت اجتماعی شرایط تربیت بدنی برای عموم مردم ایران از جمله بانوان فراهم شد.

زیرساخت‌های ورزشی پیشرفت چشمگیری کرد و نتایج درخوری برای ورزش ایران در میادین بین المللی رقم خورد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در استان همدان نیز به تبعیت از کل کشور تحولات و تغییرات شگرفی در عرصه‌های مختلف از جمله ورزش اتفاق افتاد و پیشرفت محسوس و قابل توجهی در بخش زیرساخت‌های ورزشی و نتایج ورزشکاران همدانی در مسابقات ملی و فرا ملی و نیز ورزش بانوان حاصل شد.

بی‌تردید نگاهی آماری به عملکرد ورزش همدان پیش و پس از پیروزی انقلاب می‌تواند تصویر روشنی از دستاوردهای این حوزه ارائه دهد.

افزایش 38 درصدی زیرساخت‌های ورزشی

بر اساس آمار رسمی سرانه فضای ورزشی ایران در زمان رژیم پهلوی 2 سانتی متر مربع بود. احداث زیرساخت‌های ورزشی به شهرهای بزرگ و مهم خلاصه می‌شد و شهرهای کوچک و بخش‌ها و روستاها از فضای ورزشی استاندارد محروم بودند.

یک استادیوم 5 هزار نفری و دو سالن سرپوشیده که در حال حاضر آنها را به نام‌های استادیوم شهدای قدس، سالن تختی و فردوسی می‌شناسیم از معدود زیرساخت‌های ورزش همدان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود. بیشتر شهرستان‌های استان همدان نیز از داشتن فضای ورزشی استاندارد در آن دوران محروم بودند.

اما با پیروزی انقلاب اسلامی با وجود 8 سال جنگ تحمیلی، اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه و کارشکنی دشمنان ایران زیرساخت‌های ورزشی روز به روز گسترش یافت تا جایی که در همین استان همدان سرانه فضای ورزشی در این مدت از 2 سانتی متر مربع با جهشی چشمگیر به 76 سانتی متر مربع رسید.

از مهمترین زیرساخت‌های ورزشی که پس از انقلاب در استان همدان ایجاد شد می‌توان به استادیوم 15 هزار نفری شهید مفتح، استادیوم 10 هزارنفری شهید حاجی بابایی مریانج، استادیوم علیمرادیان نهاوند، استادیوم 5 هزارنفری ملایر، سالن 6 هزارنفری انقلاب همدان، سالن ابن سینا، سالن صخره نوردی فرهاد، پیست اسکی تاریک دره، سالن سرپوشیده تنیس و احداث چندین استخرسرپوشیده، تاسیس سالن ویژه بانوان در تمام شهرستان‌های استان و ساخت چندین و چند سالن چند منظوره در روستاهای استان اشاره کرد.

همچنین 76 پروژه نیمه کاره ورزشی نیز در سطح استان در دست احداث است که در صورت تکمیل این پروژه‌ها سرانه فضای ورزشی استان همدان به حدود 90 سانتی متر مربع می‌رسد.

المپیکی شدن ورزش همدان پس از انقلاب

با رایگان شدن ورزش برای عموم طبق بند سوم از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مشارکت نوجوانان و جوانان مناطق محروم در ورزش، تاسیس زیرساخت‌های ورزشی درجای جای کشور و نیز سوق دادن ورزش ایران به سمت حرفه‌ای شدن و تاسیس لیگ‌های سراسری در رشته‌های مختلف نتایج خیره کننده‌ای نیز در میادین بین المللی برای ورزشکاران ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رقم خورد.

در همین استان همدان پیش از پیروزی انقلاب هیچ ورزشکاری طعم حضور در المپیک را نچشیده بود. تعداد هییئت‌های ورزشی فعال استان انگشت شمار بود و کسب مدال در میادین داخلی و خارجی از سوی ورزشکاران همدانی به دو، سه رشته ورزشی محدود می‌شد.

اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 4 دهه گذشته کشتی، قایقرانی، تیراندازی و دو و میدانی همدان المپیکی شدند و ره آورد 8 سهمیه استان همدان در بزرگترین آوردگاه ورزش جهان دو مدال نقره مسعود مصطفی جوکار و صادق گودرزی بوده است.

در 4 دهه اخیر تعداد هیئت‌های ورزشی فعال در استان همدان به 48 هیئت رسیده و رشته‌های مدال آور نیز افزایش یافته است؛ به طوری که مدال‌های متعدد طلا، نقره و برنز قهرمانی جهان، قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی در رشته‌هایی چون کشتی، تیراندازی، قایقرانی، تکواندو، جودو و کاراته به ویترین افتخارات ورزش همدان اضافه شده است.

در چند سال اخیر ورزشکاران همدانی به طور متوسط سالانه نزدیک به 900 مدال کسب می‌کنند که 10 درصد از این مدال‌ها در میادین بین المللی حاصل می‌شود.

پیشرفت ورزش بانوان با وجود تبلیغات منفی

با تمام تبلیغات منفی رسانه‌های غربی درباره دیدگاه اسلام و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران نسبت به جایگاه زن، ورزش بانوان پس از پیروزی انقلاب با پیشرفت و جهش چشمگیر و قابل توجهی مواجه شد.

در دوران رژیم پهلوی زنان ابزاری در دست حکومت برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی نظام شاهنشاهی بودند. به عنوان مثال جنبه تبلیغاتی ورزش بانوان در آن دوران بر جنبه سلامت جسم و روان بانوان ارجحیت داشت.

ورزش ویژه زنان ثروتمند بود و تنها به چند رشته محدود می‌شد. همچنین پیش از پیروزی انقلاب هیج یک از بانوان ایرانی موفق نشده بودند در المپیک حضور پیدا کنند و مدالی نیز توسط ورزشکاران زن ایرانی در میادین بزرگ جهانی و آسیایی به دست نیامده بود.

ورزش بانوان در استان همدان نیز تا سال 57 به نوعی تعطیل بود و اگر آرشیو روزنامه‌های آن دوران را ورق بزنیم با کمتر خبر یا عکسی از ورزش بانوان همدان در زمان رژیم منحوس پهلوی مواجه می‌شویم.

اما به یمن پیروزی انقلاب اسلامی ورزش بانوان در استان همدان روز به روز پیشرفت کرد تا جایی که نیمی از سهمیه المپیک ورزش استان توسط ورزشکاران بانوی همدانی حاصل شد. تعداد رشته‌های ورزشی فعال در بخش بانوان سال به سال افزایش یافت و بانوان ورزشکار همدانی پا به پای ورزشکاران مرد در میادین ملی و فرا ملی کسب افتخار کردند و ورزشکارانی چون مه لقا جام بزرگ و آرزو حکیمی حتی در میادین آسیایی برای ایران و استان همدان افتخار آفرینی کردند.

البته افتخار آفرینی بانوان ورزشکار همدانی در میادین جهانی و آسیایی به کسب مدال ختم نشد و حضور موفق آنها در مسابقات ورزشی با پوشش و حجاب اسلامی تصویر ارزنده‌ای از زنان ایرانی به جهانیان ارائه کرد.

به عنوان مثال حضور مه لقا جام بزرگ با حجاب کامل در مسابقات تیراندازی و نیز حضور سکینه خدابنده لو با حجاب برتر در کاروان جمهوری اسلامی ایران در المپیک ریو نه تنها نگاه جهانیان را به خود جلب کرد بلکه تحسین و تقدیر مقام معظم رهبری را نیز در پی داشت.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *