• دسته‌بندی نشده
  • 0

پنج‌شنبه بازار میناب؛ از معاملات پایاپای تا رنگارنگی صنایع دستی بومی

به گزارش مرکز عکس هنرمندان و ورزشکاران ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از میناب، این باز از منحصربه‌فردترین بازارهای ایران است که همچنان پاربرجاست و خریداران و فروشندگان زیادی در آن حضور پیدا می‌کنند.

کما اینکه در دهه‌های اخیر، با رونق گرفتن پاساژها و بازارهای مدرن اینگونه بازارهای سنتی از رونق افتاد اما پنجشنبه بازار میناب با همان شور و حرارت پابرجاست.

بسیاری از فروشندگان و یا مشتریان از شهرها، روستاها و یا از استان‌های همجوار برای خرید و فروش کالا و اجناس، پنجشنبه‌ها خود را به این بازار می‌رسانند.

پنجشنبه بازار میناب از صبح زود شروع شده و تا ظهر ادامه دارد در این بازار هر آنچه که لازم داشته باشید یافت می‌شود؛ از انواع سبدهای حصیری گرفته تا پرنده و گوسفند و گاو.

می‌توان گفت پنجشنبه بازار میناب ویترینی از سنت و هنر اصیل هرمزگان است که با زیبایی تمام به نمایش گذاشته می‌شود.

بازار میناب در گذشته در بستر رودخانه بزرگ میناب بود اما چند سالی است که شهرداری بنا بر اجرای طرح‌های خود این مکان را تغییر داده و حالا برای دیدن از این بازار زیبا و دیدنی باید به روبروی اداره ثبت احوال جنب مجتمع قلعه هزاره بروید.

با اینکه شهرداری با تدابیر لازم غرفه‌ها و مکان‌هایی برای فروشندگان در نظر گرفته است اما این بازار محدوده مشخصی ندارد و فروشندگان هر کدام به صورت مجزا برای خود سایبانی درست کرده و در زیر آن مشغول به داد و ستد هستند.

غالبا فروشندگان محصولات نزدیک بهم نزدیک به یکدیگر می‌نشینند و منطقه خود را از همین طریق مشخص می‌کنند.‌

قیمت‌ها در این بازار چندان گران نیست و شما می‌توانید کالایتان را با قیمت مناسبی در این بازار تهیه کنید زیرا بیشتر محصولات ساخته دست فروشندگان و یا با قیمت پایینتری برای فروش عرضه می‌شود.

در پنجشنبه بازار میناب اجناس مختلفی برای فروش وجود دارد مانند صنایع دستی که با رنگ‌ها و طرح‌های چشم نواز فروخته می‌شود.

این صنایع دستی هنر اصیل و فرهنگ بومی منطقه و استان را به نمایش می‌گذارد و به راحتی می‌توان هنر دستان زنان و مردم هرمزگان را در این منطقه یافت.

از این نوع صنایع دستی می‌توان به حصیر، سبد، دم کنی، بادبزن، ظرف های سفالی، انواع برقع و کوزه‌ای با قدمت چند هزار ساله به نام جهله اشاره کرد.

یکی دیگر از کالاهایی که در این بازار بوی تازه آن به مشام می‌رسد مرکبات و محصولات میناب مانند لیمو، پرتقال، لیمو شیرین، گوجه، خیار و  … است.

بخشی دیگر از این بازار را دستفروشان انواع پارچه و لباس تشکیل می‌دهند که بخش قابل توجه آنها از پارچه‌هایی است که در لباس سنتی مردم هرمزگان استفاده می‌شود و گاها این پارچه‌ها از کشورهای هند و امارات آورده شده و به صورت تک و یا کیلویی فروخته می‌شود.

فروش آبزیانی مانند ماهی و میگو نیز بخشی از فروش در این بازار است که ماهیگیران محلی از سواحل اطراف شهر میناب صید کرده و برای فروش به پنجشنبه بازار می‌آوردند.

اما یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های پنجشنبه بازار قسمت بازار ”پاکنار” آن است در این بازار هفتگی حیواناتی از قبیل مرغ، گوسفند، گاو و … فروخته می‌شود که به راسته پاکنار معروف است.

در واقع پنجشنبه بازار میناب جایی است پر از رنگ و زیبایی که می‌توان فرهنگ و رفتار بومی مردمان منطقه را در آن مشاهده کرد؛ مردمی که با تمام ابزار دنیای مدرن هنوز برای برخی خرید خریدهای خود تا پنجشنبه صبر می‌کنند و برای خرید و حتی در گاهی مواقع برای تازه کردن دیدار با یک آشنا و دوستی به این بازار قدمی و تاریخی کشور می‌آیند.

پنجشنبه بازار میناب یکی از معدود بازارهایی است که می‌توان آن را به عنوان یک مکان توریستی و تاریخی مطرح که می‌توان افراد زیادی را برای دیدار به این بازار زیبا و جذاب برد و به جرات می‌توان گفت پنجشنبه بازار میناب قابلیت جهانی شدن را دارد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *